Modayla yakından ilgili birçok insanın merak ettiği konulardan bir tanesi de moda tarihçesi ve modanın hikayesidir. Bilindiği üzere tarihin ilk dönemlerinde insanlar, beslenmenin yanı sıra vücutlarını kapatma konusunda da çeşitli çalışmalar içerisinde olmuştur. Çeşitli hayvanların derilerinden yaptıkları basit örtüler ya da yapraklı bitkiler, bu ihtiyacı gidermiş olmakla birlikte ilerleyen dönemlerde “giyinme” bir ihtiyaçtan çok daha fazlasını ifade etmiştir. Bilhassa kadınlar, güzel görünmek ve kendilerini iyi hissetmek için farklı kıyafetlerle bütünlük yakalamaya çalışmış, bu ise moda tarihçesi kapsamında değerlendirilmiştir. Peki ama moda ve modanın tarihi ile ilgili bilinmesi gerekenler nelerdir?

Moda Tarihçesi Nedir?

Moda kelimesi, Latinca “modo”dan türetilmiştir; kavram, “hemen şimdi” anlamına gelir. Modanın değişken yapısı düşünüldüğünde kavramın çok özel ve duruma uygun olduğu anlaşılabilir. Modanın tarihi varlıklarını sürdürmüş bütün uygarlıklarla ilgilidir. Fakat bunlardan en fazla iz bırakanları anlatmak, modayı açıklamak adına yararlı olacaktır.

Moda Tarihçesi: Eski Mısırlılar

Moda Tarihçesi: Antik Mısırda Moda

Yapılan araştırmalar, Eski Mısırlılarda hafif pamuklu kıyafetlerin tercih edildiğini gösteriyor. Şık ve göz dolduran kıyafetlerin araştırmalarla ortaya çıkması, aslında Eski Mısırlılar zamanında da kişilerin güzel görünmek için çabaladıklarını ifade etmektedir.

Moda Tarihçesi: Yunanlılar

Moda Tarihçesi
Antik Yunan Modası

Yunanlılar, giyimin tarihçesi kapsamında ön plana çıkan uygarlıklardan bir diğeridir. Çoğunlukla uzun, yünlü ve kalın kıyafetleri tercih eden Yunanlılar, Eski Mısırlılardan daha farklı bir giyim anlayışına sahipti.

Moda Tarihçesi: Romalılar

Romalılar, giyim konusunda oldukça farklı bir geleneğe sahipti. Antik Roma’da on altı yaşına basan erkek çocuklar, kıyafetlerini yakarak yetişkin olduklarını gösteriyordu. Moda tarihçesi kapsamında bu detayın ilgi çekici olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra kızlar da evlenecekleri zamana kadar beyaz giyerdi, ki beyaz saflığı ifade ediyordu. Dönemin en önemli ve gözde kıyafet türü, “toga” olarak adlandırılan ve omuzlardan vücuda tek parça dökülen kıyafetti.

Moda Tarihçesi: 19. Yüzyıl

19. yüzyıl, moda tarihçesi bağlamında farklılıkların meydana geldiği bir yüzyıl olmuştur. Yüzyılın ilk döneminde “Krallık stili” olarak adlandırılan bir konsept ön plandaydı. Bu dönemde kadınların kıyafetleri, yüksek bel görünümlü ve vücuda oturmadan dökülen imparatorluk giysileriydi. “Gotik Stili” ise Antik Yunan tarzından uzaklaşılmasına neden olur. Kıyafetlerde gövde form alır ve omuzlarda bir serbestlik ön plana çıkar. Fırfırlar ve eteklerdeki işlemeler, kıyafetlerdeki en önemli dokunuşlar olarak karşımıza çıkar. Yüzyılın, bunun dışında pek çok farkı stile de ev sahipliği yaptığını söyleyebiliriz.

Moda Tarihçesi

Moda Tarihçesi: 20. Yüzyıl

Bu dönemde hafif kumaşlar kullanıldığı için kıyafetlerin oldukça konforlu olduğunu söyleyebiliriz. Moda tarihi dönemleri kapsamında, 20. Yüzyıl çok özel bir yer tutar. İki parça elbiseler, bu dönemde ön planda yer aldı. Etek uçlarında fırfır ve danteller bulunuyor, kalçada daralan bir yapı ile eteklerin vücuda tam oturuyordu. 1920’lerde uzun etekler tasarlandı ve kadınlar, daha rahat hareket etmeye başladı.

Günümüzde ise yer yer 20. yüzyıl modasına dönüş olduğu görülmektedir. Artık birbirinden çok farklı kombinler oluşturulmakta ve bu kombinler, modanın tarihi kapsamında değerlendirilebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir